Storks – bociany

Jak głosi legenda

Częścią naszej oferty jest wyjątkowa kolekcja Storks – Bociany. Jest to związane z jedną z najsłynniejszych legend Mołdawskich.

Głosi ona, iż ogromna nieprzyjacielska armia atakująca przez miesiące fortecę Soroca, nie była w stanie jej zdobyć. Powodem były bociany. Przynosząc dla swoich młodych winogrona z pobliskich winnic, karmiły również walczących żołnierzy. Dostarczało to im nowych sil witalnych i pozwalało bronić twierdzę. Ostatecznie odparto oblegające wojska, kiedy nadciągnęła odsiecz. Mimo długotrwałych i wyczerpujących walk żaden z obrońców twierdzy nie zginął ani nie odniósł poważniejszych ran.

Od tej pory w dowód wdzięczności Mołdawianie witają bociany wiosną, kiedy te wracają z dalekich krajów i żegnają jesienią, gdy wyruszają w poszukiwaniu cieplejszych miejsc. Na wsi legendę tę znają już najmniejsze dzieci. Rolnicy cieszą się, gdy bociany osiedlają się w pobliżu ich domostw, wierzą bowiem, że przynoszą szczęście i urodzaj oraz rozsławiają Mołdawię i jej wino w dalekich zakątkach całego świata. Symbolem mołdawskiego winiarstwa jest właśnie bocian trzymający w dziobie kiść winogron.

Wina z Gruzji, Mołdawii i Chile

Informacje zawarte w niniejszym serwisie internetowym są przeznaczone wyłącznie do celów komercyjnych oraz informacyjnych i mogą być wykorzystywane tylko między przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją, obrotem detalicznym i hurtowym napojami alkoholowymi i przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich.